Polskie prawo nieustannie się zmienia i chyba każdy z nas zdążył się do tego przyzwyczaić. Od 28 kwietnia 2023 roku zacznie obowiązywać kolejna nowa ustawa, a mianowicie ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Dotyczy ona nie tylko domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale także mieszkań w bloku czy też lokali niemieszkalnych. Duża liczba właścicieli tego typu nieruchomości będzie musiała posiadać więc świadectwo energetyczne opisywanych własności. Czym jest więc ten dokument, do czego służy i kto jest zobligowany do jego posiadania?
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Mianem tym określa się dokument zawierający określone zapotrzebowanie na energię konieczną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem całego budynku lub jego części. W zakres wspomnianego zapotrzebowania wchodzi energia potrzebna na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wentylację, klimatyzacji, a także oświetlenia. Posiadanie świadectwa wynika z przepisów Unii Europejskiej i ma ono na celu promowanie budownictwa efektywnego pod względem energetycznym. Ponadto dokument ma zwiększyć świadomość społeczną na temat tego zagadnienia.
Kto ma obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej?
Tak jak wspomnieliśmy na początku, konieczność posiadania dokumentu będzie dotyczyła właścicieli mieszkań oraz domów jedno- i wielorodzinnych. Jednak nie wszystkich - wyłącznie tych, którzy mają zamiar wynajmować lub sprzedać swoją nieruchomość. Sprzedaż nieruchomości po nowelizacji ustawy wprowadza na właścicielu obowiązek konieczność przekazania dokumentu w momencie notarialnego przekazywania własności.