Rynek nieruchomości dynamicznie się zmienia. Dzieje się tak dlatego, że ceny domów i mieszkań zależą od wielu czynników. Co wpływa na wzrosty i spadki wartości nieruchomości?
Stan gospodarki
Rynek nieruchomości jest silnie powiązany ze stanem gospodarki – zarówno krajowej, jak i światowej. Szacuje się, że zmiany cen domów i mieszkań w Polsce zależą nawet w 70-80% od wahań stopy bezrobocia. Jeśli sytuacja jest dobra i społeczeństwo się bogaci, popyt na nieruchomości rośnie, co prowadzi do wzrostu ich cen. W okresach spowolnienia gospodarczego popyt zwykle spada, przez co ich ceny mieszkań i domów mogą być niższe.
Polityka państwa
Na wzrosty i spadki wartości nieruchomości wpływa także polityka państwa. Programy rządowe, takie jak Mieszkanie bez wkładu własnego czy uruchomiony w lipcu 2023 roku Bezpieczny Kredyt 2%, sprawiają, że więcej osób może spełnić swoje marzenie o własnym „M”. Odpowiedzią rynku na dopłaty i tańsze kredyty są jednak wyższe ceny nieruchomości. Dotyczą one również tych osób, które nie mogą skorzystać z pomocy państwa.
Rozwój infrastruktury
Wartość nieruchomości zależy w dużej mierze od jej otoczenia. Bliskość sklepów, szkół czy terenów rekreacyjnych sprawia, że mieszkanie jest droższe. Jeśli w okolicy powstaną kolejne inwestycje, wartość nieruchomości wzrośnie jeszcze bardziej. Podobnie jest w przypadku gruntów – na przykład budowa obwodnicy w pobliżu działki w okolicy Torunia sprawi, że dojazd do miasta stanie się łatwiejszy, a wartość posiadłości się zwiększy.
Trendy demograficzne
Na ceny mieszkań wpływają także trendy demograficzne. Niska dzietność sprawia, że liczba mieszkańców Polski spada, a społeczeństwo się starzeje. Niż demograficzny może doprowadzić do wyludnienia, a w efekcie znacznego obniżenia popytu, który przełoży się na spadek wartości lokali mieszkalnych. Nie można jednak wykluczyć, że lukę wypełnią imigranci: przede wszystkim z Ukrainy, ale także innych państw.